Akdeniz:
22 MART DÜNYA SU GÜNÜ, ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI
 Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinliğe Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu, MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ve 7 farklı merkez ilköğretim okulundan yaklaşık 500 öğrenci katıldı.

Açılış konuşmasını yapan MESKİ Genel Müdürü Turgu Aybak, etkinliğe katılan herkese teşekkür ederek, "Bu etkinlikleri düzenlemekteki amacımız özellikle çocuklarımızın zihninde suyumuzu yer edip, tasarruftan kalıcı bir davranış biçimi kazanmalarına yardımcı olmaktır. Bu seneki kutlamalar çerçevesinde 2 Mart 2016 tarihinde Anamur ilçesinde başlattığımız, takip eden günlerde Bozyazı, Aydıncık, Erdemli, Silifke, Mut, Gülnar, Tarsus, Çamlıyayla ilçelerimizde de benzerlerini gerçekleştirdiğimiz su tasarrufu temalı eğitim seminerlerimizle; birçok öğrencimize, onlar vasıtasıyla da ailelerine ulaşmış olduk. 

Dünya’da su kütlesi sabit iken, her yıl dünya nüfusu sürekli artmakta kişi başına düşen su miktarı her yıl azalmaktadır. Bugün itibariye Türkiye ‘de kişi başına düşen su miktarı 1450 metreküp yıl civarındadır. Su azlığı çeken bir ülkeyiz.  Bu yüzden dünyada ve ülkemizde suyun önemi her geçen gün hayati derecede artmaktadır. Suyun öneminin arttığı günümüzde, su tasarrufuna büyük önem arz etmektedir.  Yirmi gün boyunca tüm ilçelerimizde suyun önemi ve su tasarrufunu öğrencilerimize anlatmaya çalıştık. Bu etkinliklerin gerçekleşmesini sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Burhanettin Kocamaz’a, bu seneki etkinliklerde beraber çalıştığımız İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, TEMA Vakfı’na, düzenlediğimiz yarışmalarda jüri başkanlığını yapan Sanatçımız Sn.Ahmet Yeşil nezdinde tüm jüri üyelerimize, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’na, Mersin Fotoğraf Derneği’ne ve katkılarını esirgemeyen diğer paydaşlarımıza Dünya Su Günü etkinliklerini hayata geçiren çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor ve sizleri saygıyla selamlıyorum" diye konuştu.

Etkinlikler kapsamında Kızılbağ İlköğretim Okulu Öğretmeni Mesut Tekin'in hazırladığı su kaynaklarının tükenmesi konulu kısa film gösteriminin ardından, Uzman Biyolog Nebi Şengezer tarafından suyun önemi ve su tasarrufu ile ilgili bir sunum yapıldı. Şengezer yaptığı sunum sonrasında, 22 Mart Dünya Su Günü için bestelediği şarkıyı öğrencilerle beraber seslendirdi. Sevimli kuklalar tarafından sergilenen kukla oyununda ise öğrenciler hem öğrenip hem eğlendiler.

 

  

22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Hepimiz bu dünyada yaşıyoruz, evrende yaşayacağımız başka bir dünya yok. Bu dünyadaki kaynaklar da kısıtlı. Ben bir kimya mühendisiyim. Kimyanın iki kanunu vardır. Madde yok edilemez, yoktan da var edilemez. Biraz önceki konuşmalarda ve sunumlarda da anlatıldığı gibi dünyadaki su miktarı hiç değişmiyor. Bu kimyanın temel kanununa uyan bir ifade. Ama bu kaynaklar sabit iken dünyanın nüfusu her geçen gün biraz daha artıyor. Sadece Çin’de 2 milyara yakın insan yaşıyor. Dolayısıyla bu kaynakları en gerçekçi en verimli şekilde kullanıp, israfı azaltmak zorundayız” dedi.

Başkan Kocamaz, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi:

“Aslında bugün burada, siz çocuklara anlatılmaya çalışılan esas konu sizin geleceğiniz. Sizler tasarruf bilinciyle yetiştiğiniz zaman kendi geleceğinizi de kurtarmış oluyorsunuz. Su, kaynağından evlerinize gelene kadar ne aşamalardan geçiyor, ne kadar emek harcanıyor. Arıtılan su ile insanlarımız bahçelerini sulamaya çalışıyor. Bu gerçekten israftır. Bu konuda herkes titiz davranmak zorundadır. Suyun sizin musluğunuza temiz bir şekilde getirilmesi yetmiyor. Çevreye sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Çevre kirliliğinin de önlenmesi konusunda gerekli özenin gösterilmesi gerekiyor. Bizler çevremize sahip çıkmazsak çevre de bize sahip çıkmayacaktır. Mademki kaynaklar bu kadar kısıtlı durumda, bunu en verimli, en bilinçli şekilde tüketmek durumundayız.”

Bugüne kadar dünyanın en önemli, en stratejik maddesinin petrol olduğuna değinen Başkan Kocamaz, “Son dönemlerde yaşadığımız savaşlar, katliamlar ve gözyaşlarının temelinde petrol vardı. Ama unutulmamalıdır ki petrol olmasa da insanlar yaşamını devam ettirebilirler. Ancak su olmadığı takdirde yaşamımızı sürdürmemiz mümkün değil. Dolayısıyla 4’te 3’ü suyla kaplı bir dünyada susuzluk çekiyorsak bunun nedeni kaynakların heba olması, tasarruf etmememiz ve gereken özeni göstermeyişimizdir” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, TEMA Vakfı Mersin İl Temsilcisi Perihan Saydam, Mersin Fotoğraf Derneği üyesi Monika Kuki’ye verdikleri desteklerden dolayı Başkan Kocamaz tarafından plaket takdim edildi. 

Öte yandan 22 Mart Dünya Su Günü ‘Çevre ve Su Tasarrufu’ konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Başkan Kocamaz ve davetliler, 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında MESKİ tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Uluslararası Fotoğraf Yarışmasında dereceye giren fotoğrafların yer aldığı sergiyi de gezdiler. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Eski belediye başkanının aracı kurşunlandı
Mersin'de CHP'li eski Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, aracı kurşunlandığı gerekçesiyle...

Haberi Oku