Akdeniz:
'TAŞERON” ALDATMACASI

Değerli arkadaşlar,

Sayın Başbakan, taşeron işçilere kadro sözü verdi ve kamuda çalışan bütün işçilerin kadroya alınacağını, kamuda bir tek taşeron işçinin kalmayacağını söyledi. Bu açıklamayı yaparken de her zaman olduğu Cumhuriyet Halk Partisini suçladı. Ama Sayın Başbakan'a hatırlatmak gerekir ki, iktidara geldiklerinde 250 bin civarında olan taşeron işçi sayısı şu anda 3 milyon civarındadır.

Bildiğiniz gibi verilen bu müjdeden sonra, Maliye Bakanı Sayın Naci AĞBAL konuya ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

Bu açıklamaların ayrıntılarına baktığımızda Maliye Bakanı, Sayın Başbakanı yalanlamakta ve taşeron işçiler aslında kadroya geçirilmemektedir.

Şimdi gelelim aldatmacanın nedenlerine;

Bu söz, yıllardır belediye şirketlerinde çalışan taşeron işçileri kapsamadığı gibi, 1 Kasım 2015 tarihinden sonra işe girenleri ve emeklilik yaşını doldurmuş olanları da kapsam dışında bırakmaktadır. Ayrıca 3 ya da 6 aylık sürelerle geçici hizmetlerde çalıştırılan personelde dahil edilmemiştir.

Kadrolu işçi ne demektir? Kadrolu işçi, “belirsiz süreli iş sözleşmeleriyle sürekli çalışan işçilerdir.”

Maliye Bakanı ise, kadroya alınacak işçilerin özel sözleşmeli personel statüsünde çalıştırılacağını söylüyor ve ekliyor, üçer yıllık dönemde, iş performansına bakılarak sözleşmeleri yenilenecek ve maaşlarında bir değişlik olmadan çalışmaya devam edeceklerdir.

 Ne değiştiğine baktığımızda;  her yıl yenilenen sözleşmeler üç yıla çıkarılacak, maaşlar aynı olacak, yani gelir adaletsizliği devam edecek, izin yer değiştirme hakları olmadığı gibi kendilerinden olmayanların işine son vermek için de sınav yapılacak ve bunun adı da taşeron işçilere kadro vermek olacaktır.

Gerçekten yazık. Üzülerek halkımızın ve çalışanlarımızın bir kez daha kandırılmasına, Başbakanın ağzından çıkan sözlerle tanık oluyoruz.

 

Bununla bitiyor mu? Hayır, Ne diyor Maliye Bakanı;

Aynen aktarırsak,

“Bu statüye atanan kişiler emekli oluncaya kadar sürekli istihdam edilecekmiş gibi düşünülmekten ziyade sözleşmeleri yenilenecektir” diyor. Şu anda bu kişiler taşeron firma yanında çalışırken sözleşmeleri yıllık ya da 3 yıllık. Dolayısıyla biz bu kişiler bakımından sözleşmelerini yıllıktan 3 yıllığa çıkarmış oluyoruz diye itiraf ediyor.

Sayın Bakan ayrıca;

 “Kamuda istihdam edilecek kişilerin özel sözleşmeli personel statüsünde istihdam edileceğini ve yeni bir statü getirildiğini, bundan sonra kamuda, özellikle yardımcı işler başta olmak üzere ihtiyaç duyulan alanlarda yeni bir özel sözleşmeli personel statüsü olduğunu söylüyor. Dolayısıyla geleceğe dönük olarak yeni bir sistem kurulduğunu, bir defada bu yeni sisteme mevcut çalışan işçilerin geçişini düzenliyoruz. Burada kişileri kamuya alıyoruz ama almış olduğumuz statü özel sözleşmeli personel statüsü olacak diyor.”

Kısacası Sayın Bakan çalışanlar için yeni bir kölelik düzeni getirilmek istendiğini söylüyor. Bu kişilerin iş güvenceleri yine olmayacak.

Hani kadrolu işçi olacaktı bunlar?  Nerden çıktı bu yeni statü? 

720 bin kişi, sınavla elenecek, Son 1 yıl içerisinde kesintisiz 360 gün çalışma koşulu, emeklilik yaşı, giriş tarihi, istenen şartlar gibi birçok nedenle elenecek ve biz bütün taşeron işçileri kadroya geçirmiş olacağız. Bunlardan 200 bini zaten iş mahkemelerine açtıkları davayı kazanmış durumdalar. Bu işçilerimiz hem kadroya geçmeye hem de tazminat almaya hak kazandılar.

Dikkat çekilmesi gereken diğer bir husus ise kıdem tazminatlarıdır. Bu işçilerimizin geçmiş yıllara dönük milyonlarca liralık tazminatları konusunda hak talebinde bulunamayacaklardır.  Yani patronlar bu tazminatları ödemekten kurtarılacaktır.  İşçilerimizin bu durumdan kar mı edecek zarar mı edecekleri ortadadır.

 

SONUÇ OLARAK;

            Sayın Başbakanın açıkladığı Taşeron işçilerin kadroya alınması sözü bir yalan ve kandırmacadır.

            Kadrolu işçi demek belirsiz süreli iş sözleşmeleriyle sürekli çalışan kişiler demektir. Ama Sayın Maliye Bakanı açıklamalarında iki yılda bir yapılan toplu sözleşme hükümlerine tabi olacakları ve artış oranlarını da bu sözleşmeye göre alacaklar diyor. Bunun neresinin kadro olduğunu anlayabilmiş değiliz. Bu işçilerimiz kadroya geçirilecekse 4-A veya 4-D statüsünde istihdam edilmeleri sağlanmalıdır.

Bu açıklamadan çıkarılacak en kestirme sonuç, inatla Başkanlık sisteminin hayata geçirilebilmesi için yeterli anayasal çoğunluğu elde edemeyeceğini anlayan AKP’nin, yeni bir seçim planıdır. Her seçim öncesinde vatandaş yararına bir şeyler yapıyormuş gibi görünüp, iktidarda kalma ve önce sistemi sonra da rejimi değiştirme çabalarından başka bir şey değildir.

Sayın Başbakan, emekliler ve asgari ücretlilerde olduğu gibi, taşeron işçilere kadro verilmesi hususunda da CHP’nin seçim vaatlerini örnek almış ama maalesef bu konuda da gerçeğin açıklandığı gibi olmadığı görülmüş ve taşeron işçilerimizin umutlarıyla oynamıştır.

Değerli basın mensupları,

Ülkemiz gerçekten zor günlerden geçmektedir. Umarız hükümet kendini vesayetten kurtarır ve ülkemiz yararına çalışmaya başlar. Halkımız da aynı taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinde olduğu gibi aldatmacalara kanmaz ve iktidarın gerçek yüzünü bir an önce görür. Daha kötü günler yaşamamak ve halkına hep doğruları söyleyecek bir iktidarın ülkemizi yönetmesi dileklerimle, hepinize iyi çalışmalar dilerim.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Eski belediye başkanının aracı kurşunlandı
Mersin'de CHP'li eski Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, aracı kurşunlandığı gerekçesiyle...

Haberi Oku