Eğitim:
Mersin'de PDR Öğrencisi Olmak


7 adımdan ilkini seninle atıyorum.

Adım: Akdeniz’in vermiş olduğu sıcaklık ve samimiyet havası
Mersin Akdeniz İkliminin hakim olduğu ve bu nedenle de kışların oldukça ılık, yaz aylarının ise çok sıcak geçtiği bir kent. Çetin ve soğuk geçen kış aylarından haz almıyorsan ve “ben de bir palmiye ağacıyım” diyorsan yıllık ortalama sıcaklığın 18 derece olduğu Mersin tamda senin aradığın yer! Lise arkadaşların sonbaharda kışı yaşarken yazın hazzını kasım sonuna kadar yaşamaktır Mersin. Instagram karlı kış fotoğrafları ile taşarken güneşli sahil manzarası paylaşmaktır Mersin. İklimsel yaşayacağın en ekstrem olay ise sel sonrası sınav haftasında ertelenen finallerin olacaktır. Bu durumda; bir gece önce yarım yamalak çalıştığın finalin için ekstra zaman demek. Yaşasın, eksiksiz mutluluk.

Adım: En çok özlenen güzellik, bin bir rengi içinde barındıran sahil yolu.


Grup ödevi içinde yaşadığın sinir bozucu tartışmada, sevgilinle yaşadığın gerginlik durumunda, kimsenin seni anlamadığını düşündüğün en yalnız anlarda bile dostun vardır bu şehirde. Pozcu- Viranşehir sahil yolu en büyük dertleri dahi yok etmekte. Zira 8 km denizin eşlik ettiği bir yürüyüş kime iyi gelmez ki? Yalnızca yürüyüş değil 2016’nın Ağustos ayında hizmete geçen 6 istasyonlu KentBis projesi sayesinde arkadaşlarınla sahilin tadını sonuna dek çıkarabileceksin. Hilton Oteli’nden (Akdeniz) başlayıp, Kipa’nın güneyinde (Yenişehir kampüsü) son bulan bisiklet yolu öğrenciler için keyfin yeni adresi.

 

Adım: “Tantuni ayran gerisi yalan!”


Bu sözü kimin söylediği sırrını ve gerçekliğini halen korumakta. Zira tantuni mersinde okuyan bir öğrencinin en yegâne ve tartışmaya kapalı öğle yemeğidir. Vize ve finallerden sonra yapılan küçük memleket kaçamaklarında bile twitterda adı yad edilen, mersinde doğum günü kutlaması alternatifi olan ve evlat hasreti gibi burunda tüten bir Mersin lezzeti. Ayrıca küçük bir lezzet sırrı; tantuni sonrası içilen atom (Mersin’in meşhur meyveli içeceği) midenize ziyafet şöleni yaşatacaktır.

Adım: Geniş kültür ve sanat yelpazesi.
Kentte kültür düzeyi yüksek ve kültürel çalışmalar son derece yoğun. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu konudaki hassasiyeti taktire şayandır. Öyle ki öğrenci katılımın yüksek olduğu oyunlar şehir tiyatrosu tarafından her cuma ücretsiz sergilemektedir.

Türkiye’nin dördüncü devlet opera ve balesi burada mevcuttur. Mersin Devlet Opera ve Balesi gösterilerini Mersin Kültür Merkezi’nde sergilemektedir. DOB etkinliklerinin detaylarını ay ay hazırlanmış kitapçıklarında inceleyip, bu kitapçıklara kırtasiye ve cafeler gibi belirli noktalardan ulaşabilirsin.Düzenli olarak Mersin Türk Sanat Müziği Festivali ve Mersin Uluslararası Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Festivali gibi aktiviteler de düzenlenmektedir.

Ayrıca Mersin’de her yıl Uluslararası Mersin Müzik Festivali (Festival of International Mersin Music) düzenlenmektedir. Birçok ülkeden gelen ünlü sanatçılar şehri şenlendirmektedir.

Soli Güneş Festivali, Ramazan panayırları, kültür günleri ve daha fazlası…

CNREXPO Yenişehir Fuar Merkezi Mersin’in “fuar kenti” olarak anılmasını sağlayacak olan organizasyonlar yapmaktadır. Kent, şu sıralar bile, tarım ve gıdadan mobilyaya, bilimden eğitime , teknolojiden konsere kadar birçok fuar ile yurtiçi ve yurtdışından pek çok katılımcı ve ziyaretçiye ev sahipliğine hazırlanıyor olabilir.

DİPÇE:

Bu fuarlar öğrencilerin ilgisini çekerek ziyaret etmelerine neden olurken ayrıca sunmuş olduğu part-time iş imkanı ile öğrencilerin istihdam kapısı haline gelmiştir.

Öğrenciler burada ilk iş deneyimini tatmakta ve sosyal alanda iletişim tecrübesi kazanmaktadır.

Adım: Ay sonunda aç gezenler kulübü iftiharla sunar.
Vizeler bitmiş, mayhoş bir yorgunluk içerisindesin. Ne yapsam, ne yapsak diye düşünüyorsun şimdi. Haydi hazırlan, arkadaş grubunu topla zira Mersin’i keşfetmeye gidiyoruz…Silifke Zeus tapınağı, Kızkalesi deniz kalesi, Soli antik kent, narlıkuyu mozaik müzesi, Silifke kalesi, 7 uyurlar (eshab-ı kehf) , astım dilek mağarası, olba antik kent, adam kayalar, cennet cehennem mağaraları, Tarsus şelalesi, St. Paul kuyusu, gilindire mağarası, Aynalı göl mağarası, boğsak dana adaları, tisan yarımadası, taşucu ve nicesi. O kadar fazla yer var ki görülecek gezecek, ne zaman ne de burs/kredi yeter.Mersin’in yeşil doğası kollarını açmış seni bekler. Trekking, rafting, yamaç paraşütü, dalgıçlık gibi sportif faaliyetlere de müsait bir şehir. Sen yeter ki ilgi duy, kemikleşmiş Mersin yerel doğa grupları, üniversite toplulukları ile iletişime geç.

Adım: Özetle Meü nedir, kimdir?
Binlerce öğrenciye ev olmuş, aile olmuş, gelecek olmuş gerçek bir eğitim yuvası. Uzun uzun anlatmayacağım, merak ettiğin tüm teknik bilgilere aşağıya bırakacağım linkten ulaşabilirsin.

http://www.mersin.edu.tr/

Evet evet biliyorum, oldukça kısa bir özet oldu.

Adım: Mersin Üniversitesi’nde PDREğitim fakültesi sanılanın aksine ana kampüs Çiftlikköy’de değil, iki alt kampüsten biri olan Yenişehir Kampüsü’nde bulunmaktadır. Eczacılık fakültesi ve su ürünleri fakültesi ile ortak mekanları paylaşmaktadır. Çoğu öğrenci tarafından ‘minik, minnoş, ponçik’ gibi sıfatlarla tanımlanan Yenişehir kampüsü, o hayal edilen dev amfi olanağından üzülerek söylemeliyim ki mahrum.
 

Küçük kampüsün en büyük avantajlarından biri hiç şüphesiz “evdeymişsin gibi” hissidir. Bu nedendendir olacak ki alan ve diğer hocaların öğrencilerle etkileşimi iyi düzeydedir.

 

 

Üniversitemizde PDR kulübü ve topluluğu bulunmamaktadır. Alan hocalarının desteği ve gönüllü öğrencilerin gayreti ile birtakım etkinlikler düzenlenmeye çalışılmaktadır.

Yenişehir kampüsünün bir diğer özelliği denize sıfır konumda olması. Dersliklerden ve arka cafeden sahili görmek birçok öğrenci için büyük keyif.  Kampüs kedilerinin her an yan sandalyenize oturmasına şaşırmayın.

Ulaşım: Tren istasyonu ve otogarlara ulaşımı 45 dk sürmektedir. Mersin içi ulaşım fiyatı bir öğrenci için oldukça hesaplıdır. Ülkenin en ucuz ve uygun ulaşım fiyatı geçerlidir.

Yerleşke: Çiftlikköy kampüsü içerisinde kız ve erkek kyk öğrenci yurtları, üniversite caddesi üzerinde apartlar ve öğrenci evleri bulunmaktadır. Tren istasyonu ve otogarlardan otobüsle yaklaşık 50-55 dakikalık uzaklık mesafesindedir.

DİPÇE 2:

Üniversite yönetiminin Eylül 2016 tarihinde yaptığı açıklamaya göre Çiftlikköy kampüsüne ülkenin en büyük eğitim fakültesi yapılması planlanmaktadır. İnşaatı halen devam etmekte olan yeni fakülte binasının tamamlanmasından sonra ilk ev sahiplerinden biri belki de sen olacaksın.

Dizi ve filmlerdeki kampüs ortamından bir miktar uzak olsa da mutluluk ve huzurun simgesidir. 

Değinilmesi gereken son konu ise:

Mersin Üniversitesi PDR Lisans Programı öğrenci kontenjan sayısı 50 öğrenci. LYS puan türlerinden TM-3 puan türünden alım yapmakta. 2016 yılı LYS sonuçlarına göre taban puanı 415,708 ve tavan puanı 443,912.

Programın amacı psikolojik danışman yetiştirmek ve eğitim alanında uzman kişiler yetiştirip eğitim araştırmaları yapmaya yönelik desteklemektir. Mersin Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı 1 profesör, 5 doçent, 3 yardımcı doçent ve 3 araştırma görevlisini bünyesinde barındırıyor. Lisans programımızda hazırlık yoktur. 1. ve 2. Sınıfta teorik dersler verilmekle beraber 3. Ve 4. Sınıfta uygulamaya yönelik dersler bulunmaktadır.

1.Sınıf güz döneminde yabancı dil, psikolojiye giriş, eğitim bilimine giriş, sosyolojiye giriş, fizyolojik psikoloji, felsefeye giriş, bilgisayar, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi 1 ve Türk dili dersleri bahar döneminde ise sosyal antropoloji, kaynak tarama ve rapor yazma, gelişim psikolojisi, ekonomiye giriş, bilim tarihi ve güz döneminde olduğu gibi Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi 2, Türk dili ve bilgisayar dersleri vardır.

2.Sınıfta güz döneminde ise rehberlik ve psikolojik danışma, özel eğitim, gelişim psikolojisi ıı, okullarda gözlem, insan ilişkileri ve iletişim, etkili çalışma ve düşünme becerileri ve istatistik dersleri bahar döneminde ise test dışı teknikler, sosyal psikoloji, öğrenme psikoloji, psikolojik danışmanlığa giriş, yetişkinlik ve yaşlılık psikolojisi, ölçme ve değerlendirme ve güz döneminde olduğu gibi istatistik dersi vardır.

3.Sınıf güz döneminde psikolojik danışma ilke ve teknikleri, yaşam dönemleri ve uyum problemleri, kişilik kuramları, mesleki rehberlik ve danışma, endüstride psikolojik danışma ve rehberlik, diksiyon ve sunum dersleri bahar döneminde ise psikolojik danışma kuramları, grupla psikolojik danışma, rehberlikte program geliştirme, davranış bozuklukları,  mesleki rehberlik ve danışma uygulaması, stres ve başa çıkma ve okul danışmanlığı dersi bulunmaktadır.

Son sınıfın güz döneminde psikolojik testler, bireyle psikolojik danışma uygulaması, öğrenme güçlükleri, bilimsel araştırma yöntemleri, topluma hizmet uygulamaları, eğitim yönetimi dersleri bulunmakta bahar döneminde ise rehberlik ve psikolojik danışma semineri, rehberlik ve psikolojik danışmada alan çalışması, meslek etiği ve yasal konular, kurum deneyimi dersleri vardır.

Mersin Üniversitesi için not ortalaması hesaplanırken; program Ortalama=(Dersin Kredisi x Aldığınız Not / Kredilerinizin Toplamı) işlemini yapmaktadır. Aldığınız Not AA ise bunu 4.0, FF ise 0.0, alır. Ortalamanız 2.0 üzerindeyse dersi (koşullu) DC+ ile geçer altındaysa (koşullu) DC- ile kalırsınız. Genelde bütün üniversitelerde bu formül ile ortalama hesabı yapılmaktadır. Mersin Üniversitesi için de bu formül kullanılmıştır. Genel geçme notu ise 50 puandır. Çan eğrisi bulunmamaktadır.

Bölümümüzde uygulamalı dersler verilmekte ve zorunlu stajlar yapılmaktadır. Ayrıca bölümümüzdeki öğrenciler Farabi gibi değişim programlarından da faydalanabilir. PDR bölümü içerisinde Erasmus programı uygulanamamaktadır.

Mersin Üniversitesi PDR’yi tercih etmek istiyorsanız ve aklınıza takılan soru olduysa bize twitter ve instagram adresimizden ulaşabilirsiniz.

https://www.instagram.com/meupdr
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Abdülkadir Özbek: 'Önümüzdeki 5 yıl...
Vizyon Koleji Kurucu Ortağı Abdülkadir Özbek, gerekli kriterlerin karşılanması halinde eğitim girişimcilerine...

Haberi Oku