Eğitim:
Ücretli öğretmenlik nedir?

Mersin Haber Ajans
 

Pedagojik Formasyon Ve Ücretli Öğretmenlikte Son Durum

 

Pedagojik formasyon nedir?

 

            Kelimelerin anlamları İngilizceden gelen ve düzen, oluşum anlamını taşımaktadır.

 Pedagojik formasyon ne için gereklidir ve kimler pedagojik formasyona sahip olmaktadırlar?

 Öğretmenlerin öğretmenlik yapması aşamasın da gerekli olan eğitim ve öğretime başlamadan önce almaları gerekli bir eğitim düzeni anlamın da Türkçeleştirilebilir. Önce ki seneler de öğretmenler pedagojik formasyon belgesini almadan da öğretmenlik yapabiliyorlardı. Ancak son yaklaşık 10 yıldır öğretmenler pedagojik almaları konusun da şartlandırılmışlardır.

 

 Pedagojik formasyon almak nasıl bir yol izlemektedir?

 

            Eğitim fakültesi mezunları öğretmen adayları direk olarak mezuniyetleriyle birlikte bu belgeyi almaya hak kazanırlarken diğer fakülteler de öğretmenlik okuyan öğrenciler ayrıca pedagojik formasyon eğitiminden geçerek bu belgeyi alabilmektedirler. 2011 yılından önce belgeyi almak isteyen kişilere yönelik üniversitelerin bünyelerin de gerçekleştirilen tezsiz yüksek lisans eğitimlerine istinaden belge öğrenciler tarafından alınabilmekteydi. Ancak 2011 yılının başlamasıyla YÖK’ün verdiği karara ilişkin belgeyi almak isteyen kişiler sertifika eğitimden geçmekle yükümlendirilmişlerdir.

 

 Pedagojik formasyon eğitimi almak için öngörülen şartlar nelerdir?

 

            Lisans mezunu olunmasına dair diploma notunun en az 4’lük sistem de 2,5 olması, 100’lük sistem de 65 olması koşulu aranmaktadır. Pedagojik formasyon eğitimleri YÖK’ün belirleyeceği üniversiteler de sertifikalı eğitim düzeni ile verilmektedir. YÖK her sene hangi üniversitenin pedagojik eğitimi vereceğini sil baştan belirlemektedir.

 

            Formasyon eğitimi dersleri içeriğinde herhangi bir değişikliğe henüz gidilmemiştir. Her yıl okutulan dersler şöyle sıralanmaktadır: Gelişim psikolojisi, ölçme ve değerlendirme, sınıf yönetimi, öğretmenlik uygulaması, özel öğretim yöntemleri, rehberlik, öğrenme ve öğretme kuramı yaklaşımları, öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı olmaktadır.

 

 Ücretli öğretmenlik nedir?

 

            Devlet okulların da herhangi bir veya birden fazla sebeple öğretmen açığının olması halin de M.E.B aracılığıyla devlet okullarına öğretmen gönderilmesi ve asıl adının ‘’ ek ders ücreti karşılığı öğretmen görevlendirmesi ‘’ olduğu bilinmektedir. Öğretmen derse girdiği sürece para kazanmaktadır. Dolayısıyla ücretli öğretmenlik maaşları bu alan da çalışmakta olan kişileri memnun etmemektedir. Ancak ders açığının olması durumun da ücretli çalışan öğretmenler ek ders alarak maaşlarına da katkı da bulunabilmektedirler. Kadrolu öğretmenin aldığı maaşın yaklaşık olarak 4 veya 5 katı eksiği ücretli öğretmenlere verilmektedir.

 

 Ücretli öğretmenlik yapmak için kişiler de aranılan koşullar nelerdir?

 

            Lisans mezunu olup atanamayan öğretmen adayları, önlisans mezunları ve emekli öğretmenler ücretli öğretmen olmaya hak kazanmışlardır. Lise mezunu ve ortaokul mezunları ücretli öğretmenlik yapmaya uygun sayılmamaktadırlar. Dolayısıyla en az önlisans mezunu olmak ücretli öğretmenlik için gereklidir.

 

Pedagojik Formasyon ve Ücretli Öğretmenlik Duyurularını Nasıl Takip Ederim?

 

            Pedagojik formasyon ve ücretli öğretmenlik duyurularını yayımlayan bir çok web sitesi bulunmaktadır. Bunlar arasında tavsiye ettiğimiz Formasyon Haber’dir. Pedagojik formasyon alanında öncü olduğunu düşündüğümüz bu sitede pedagojik formasyon, ücretli öğretmenlik, sözleşmeli öğretmenlik, KPSS sınavları, öğretmenler ve üniversiteleri ilgilendirebilecek bütün haberleri bu sitede bulabilirsiniz. Üniversiteler ve kurumların açıkladığı duyuruları en hızlı şekilde bu siteden takip edebilirsiniz. Ücretsiz ios ve android uygulamarı ile mobil cihazlarınızdan kolaylıkla bu haberleri takip edebilirsiniz, ayrıca mobil cihazlardan haberleri size bildirim olarak gönderilir ve hızlı bir şekilde duyurulara ulaşmış olur.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mersin Üniversitesinde Dil bilimci Öğrencilerinin...
Mersin Üniversitesi ile Çukurova Genç Girişimci İş İnsanları Derneği arasında “dilbilim topluluğu...

Haberi Oku