Ekonomi:
Teksan 2015'te yüzde 38 büyüdü
 Kesintisiz enerji sektöründe 22 yıldır yenilikçi çözümleri ile hizmet veren Teksan, tüm olumsuzluklara rağmen büyüme ivmesini sürdürdü ve 2015 yılını yüzde 38 büyüme ile kapattı. Logo ve kurumsal kimliğinde yaptığı değişiklikle yeni yıla başlayan Teksan, 2016’yı büyüme ve yenilenme yılı ilan etti.


Dizel, doğalgaz ve biyogaz ile çalışan jeneratör setlerinden kojenerasyon ve trijenerasyon çözümlerine kadar farklı ürün gruplarına sahip olan Teksan’ın 2015 yılındaki büyümesinde ihracat önemli bir yer tuttu. 120’den fazla ülkeye 38 milyon Euro’yu geçen ihracat gerçekleştiren şirketin 2015 yılındaki başlıca pazarları: Irak, Kazakistan, Cezayir, Mısır ve Azerbaycan olarak sıralandı.


Enerjiye duyulan ihtiyaca bağlı olarak kesintisiz güç sağlayan jeneratörlerin her geçen gün daha fazla önem kazandığını ve pazarın büyümesini hızlandırdığını belirten Teksan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, “Bu büyümede hem iç pazar hem de yeniden yapılanma sürecindeki ülkelerin ihtiyaçları önemli rol oynadı. Jeneratör sektörünün gelecekte de büyüme ivmesini koruyacağını söyleyebiliriz. Kentsel dönüşümü de kapsayan hızlı kentleşme, dijitalleşmenin artması, teknolojik gelişmeler ve komşu ülkelerdeki yeniden yapılanmanın doğurduğu ihtiyaç gibi faktörler sektörümüzün gelecek yapılanmasında önemli rol oynuyor” dedi.


Teksan’ın 2015 yılında son yıllardaki istikrarlı büyüme çizgisini sürdürdüğünü ve sektörün üzerinde büyüme rakamlarına ulaştığını vurgulayan Burak Başeğmezler, “2015 yılında yüzde 38 büyüdük ve konsolide ciromuz 299 milyon TL’ye yükseldi. Şirketimiz açısından 2015 yılının en önemli gelişmelerini, büyüme rakamlarımıza ek olarak yeni fabrika yatırımımız, Türkiye’nin Ar-Ge’ye en fazla yatırım yapan şirketleri arasında 136. sıraya yükselmemiz ve Türkiye’nin ilk hibrit jeneratör seti projesini hayata geçirmemiz olarak belirtebiliriz” diyerek açıklamalarına devam etti.


İstanbul Sancaktepe’de 20 bin metrekare alan üzerine kurulu fabrikalarında yıllık 5-6 bin adet jeneratör üretimi yaptıklarını söyleyen Burak Başeğmezler, “2016 yılının ilk yarısında Kocaeli Serbest Bölge’de ikinci fabrikamızı devreye almayı ve böylece yıllık üretim kapasitemizi üç katına çıkarmayı hedefliyoruz. Buna bağlı olarak satışlarımız, pazar payımız ve ihracatımızda da önemli oranda artış bekliyoruz. Kocaeli fabrikamız tamamlandığında Türkiye’nin alanında aktif en büyük jeneratör üretim tesisi olacak. Yenilikçi ürünler geliştirmek için Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımların son örneği olan hibrit jeneratör setlerimizin hem Türkiye hem de yurtdışında tanıtımı 2016 yılında odaklanacağımız konuların başında geliyor. Ayrıca ihracat pazarlarımızı genişletmek de bir diğer gündem konumuz. Sektördeki güçlü ve öncü konumumuzu koruyarak yenilikçi ürün ve teknolojiler geliştirmeye odaklanacağız. Bu doğrultuda Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımlar da devam edecek” diyerek sözlerini bitirdi.

Teksan Hakkında:

Enerji sektöründe kesintisiz güç çözümleri ile hizmet veren Teksan, 1994 yılında kuruldu. Ürün gamında; dizel jeneratörler, doğalgazlı ve biyogazlı jeneratör setleri, yüzde 90’a varan enerji verimliliği sağlayan kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri, mobil aydınlatma kuleleri, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan hibrit jeneratör setleri bulunuyor. Yüzde yüz yerli sermaye ile üretim yapan Teksan, ürünlerini 120’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Yerli istihdamı artırmak ve Türkiye ekonomisine katma değer sağlamak amacında olan Teksan bünyesinde 650 kişi çalışıyor. Satış sonrası hizmetlerde de iddialı olan firmanın 10 Bölge Müdürlüğü ve 20’ye yakın bayisi bulunuyor ve deneyimli ekibiyle yıllık 40 bin noktaya servis verebiliyor. Ar-Ge’ye Türkiye ortalamasının üzerinde yatırım yapan şirket, ulusal Ar-GE sıralamasında 136. sırada yer alıyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ocak - Şubat toplam karı?
Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü şubat sonu itibarıyla 3 trilyon 296 milyar 123...

Haberi Oku