MESKİ'DEN BASIN AÇIKLAMASI
 Daha önce de “Liman-Hal Köprülü Kavşağı” çalışmaları sırasında yaşanan aksamalar nedeniyle MESKİ Genel Müdürlüğünün sorumlu olduğu yönünde yanıltıcı haberlerin gazete ve haber sitelerinde yer alması üzerine 8 Ağustos 2017 tarihinde bir basın açıklaması yapılmış, yapılan bilgilendirme neticesinde Genel Müdürlüğümüzden kaynaklı bir aksamanın olmadığı, diğer alt yapı idarelerine nazaran deplase çalışmalarının öngörülen tarihten önce neticelendirileceği vatandaşlarımızca öğrenilmiştir.

            Karayolları Genel Müdürlüğü'nce(KGM) anılan köprülü kavşağın yapımından evvel İdaremize ait hatların deplase edilmesi maksadıyla 12.04.2016 tarihinde bir yazı intikal ettirilmiş, konu ile ilgili çalışmalara derhal başlanılmış, mezkur yatırımın ulaşım sıkıntısını önemli ölçüde gidereceği ve Mersin’in menfaatine olacağından hareketle 2016 ve 2017 yılı kapsamında öngörülen çeşitli yatırımlardan feragat edilerek söz konusu mali kaynağın anılan bölgedeki hatların deplase edilmesi için kullanılması sağlanmıştır. Diğer altyapı kuruluşları ile eşgüdüm dahilinde yapılan çalışmalar neticesinde İdaremize ait deplase avan projeleri hazırlanmış ve bu güzergahta bulunan tüm kurum ve kuruluşlardan görüş alınarak 16.12.2016 tarihinde tamamlanan kesin proje çalışmaları için, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nce 23.12.2016 tarihinde uygun görüş verilmiştir. Bahse konu deplase işi, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu gereği ihale edilmiş, 02.03.2017 tarihinde yüklenici ile sözleşme imzalanmış ve yer teslimi yapılarak deplase işine başlanmıştır. KGM tarafından 06.03.2017 tarihinde söz konusu yol kapatılarak çalışmalara başlanılmıştır. Hâlihazırda deplase işinin sözleşmesine göre iş bitim tarihi teknik olarak 04.11.2017 olarak belirlense Genel Müdürlüğümüzün çabaları ile deplase işi teknik olarak bitirilebileceği zamandan önce tamamlanmıştır.

Görüleceği üzere KGM tarafından 23.12.2016 tarihinde verilen uygun görüş akabinde ihale iş ve işlemlerinin süratle tamamlandığı, deplase işi kapsamında işyeri teslimi yapıldıktan sonra KGM tarafından söz konusu yolun 06.03.2017 tarihinde kapatıldığı, işin teknik hesaplara göre bitirilmesi gereken zamandan evvel tamamlandığı, dolayısıyla köprülü kavşak çalışmasındaki akşama ve gecikmenin MESKİ’den kaynaklanmadığı açıkça anlaşılacaktır.

Öte yandan söz konusu köprülü kavşak yapımı işinde alt yapı tesislerini deplase eden tek kurumun İdaremiz olmamasına rağmen bazı yerel gazetelerde ve haber sitelerinde yer alan “Gecikmenin Sebebi MESKİ” başlıklı haber ve içeriğinin doğruluğunun teyidine gidilmeksizin kamuoyuna sunulması habercilik anlayışıyla da bağdaşmamakta, deplase çalışmalarında bulunan kurum ve kuruluşlarla İdaremizi karşı karşıya getirmektedir.

Bu çerçevede yukarıda yapılan değerlendirmeler ve deplase işine dair planlama sürecinin tarihsel akışı da dikkate alındığında Genel Müdürlüğümüzü hedef alan söz konusu haberlerin gerçek dışı olduğu ve hakkaniyetle bağdaşmadığı, zaman zaman ileri sürülen spekülatif bir mahiyet içermekle birlikte vatandaşlarımızı yanıltmaya yönelik bir amaç güttüğü kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Türkiye'nin kınanması havayı zehirledi!
AB ile Türkiye arasında bugün Varna'da kritik bir görüşme yapılacak. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi...

Haberi Oku