Gündem:
CBÜ'DE AKADEMİSYENLERE BASKI YAPILIYOR!
 Manisa Celal Bayar Üniversitesi AKP’den aldığı talimatla harekete geçerek, tüm öğretim elemanlarını susturmak ve baskı altına almak için, ETİK SÖZLEŞMESİ  taahhüt belgesi imzalatmaktadır.

Devlet memuru olan personel zaten 657 ve 2547 sayılı yasalar gereği etik sözleşmesini göreve başlarken imzalamışlardır. Buradaki tek amaç akademisyenleri susturmaktır.

Biz, Manisa Celal Bayar Üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girsin, yetiştirdiği öğrencileri, akademisyenleri büyük başarılara imza atsın, ödüller alsın istiyoruz.

Fakat üniversite bunların yerine, Bakanları protesto ettiği için öğrencilerini okuldan atmakta, öğretim görevlilerinin konuşmasını yasaklamaktadır.

Herkesin düşüncesini açıklama özgürlüğünü sonuna kadar savunan Cumhuriyet Halk Partisinin bir Milletvekili olarak Manisa CBÜ’de yapılan baskıları kınadığımı ifade etmek isterim.

İfade özgürlüğünün önündeki en büyük engel olan AKP’nin bu yaptığı, faşist darbe dönemleri uygulamalarından başka bir şey değildir. Bu baskıları üniversiteler üzerinden yapması ise kabul edilemez bir durumdur.

Bu ülkede bilim adamları, sanatçılar, aydınlar konuşmayacaksa kimler konuşacaktır?

Düşüncelerine katılırım veya katılmam herkesin düşüncesini açıklama özgürlüğünü sonuna kadar savunurum.

CBÜ yönetimi siyasi iktidara yaranmak için yaptığı bu baskılardan vazgeçmeli ve bilim adamları, akademisyenler ve öğrenciler düşüncelerini özgürce açıklayabilmelidir.

 

Öğretim Görevlilerine imzalatılmak istenen dilekçe metni

 

T.C.

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ

PERSONEL ETİK SÖZLEŞMESİ

 

 

 

        İlgi:   a)  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ nın 22.10.2014 tarih ve 79009489- 339/62074 sayılı yazısı eki Yükseköğretim Kurumları Etik Davranış İlkeleri.

 

                 b)   Üniversitemiz Senatosu’nun 09.01.2015 tarih ve 2015/1 sayılı kararı ile Yükseköğretim Kurumları Etik Davranış İlkeleri belgesinin kabul ve uygunluğuna dair kararı.

 

 

         Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yayımlanan ve Üniversitemiz Senatosunca kabul edilen Yükseköğretim Kurumları Etik Davranış İlkelerini okuyup kabul ettiğimi ve ilgili kararlarına uyacağımı kabul ve taahhüt ederim. …../…../…….

 

 

                                                                                                                                                                             Adı Soyadı

 

                                                                                                                       İmza


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mamas Papas
Bütün insanlar için dünyada ve hayatlarında sahip oldukları en önemli en değerli varlıklar evlatlarıdır....

Haberi Oku