Gündem:
‘DOĞUM BORÇLANMASI HAKKINDAN HER KADIN FAYDALANMALI'
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, milyonlarca kadın çalışanı yakından ilgilendiren ‘doğum borçlanmasını’ meclis gündemine taşıdı. 2008 yılında yürürlüğe giren ilgili yasalara göre,  doğum yapmadan önce SSK’ya kayıtlı olarak çalışan kadınlar, doğum sebebiyle çalışma hayatından ve sosyal güvenceden yoksun kaldıkları süreleri borçlanma yoluyla kapatabiliyorlar. Ancak bu ‘doğum borçlanması’ düzenlemesinden, sadece doğum öncesinde sigorta kaydı olan kadınlar yararlanıyor. Mevcut yasalar, gebelikten önce sigorta kaydı bulunmayan kadınlara borçlanma olanağı vermiyor. Bu durum nedeniyle çalışan kadınlar emeklilik için gereken prim gün sayısı açısından sıkıntı yaşıyor.

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, bu ayrımın Anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil ettiğine dikkat çekti ve eşitsizliğin giderilmesi için hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Çamak, “Kanun teklifi yasalaşırsa SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı kaydına bakılmaksızın, sigortalı, genel sağlık sigortalı ve isteğe bağlı sigortalı ayrımı yapılmaksızın; sigorta başlangıç tarihine bakılmaksızın doğum yapan tüm sigortalı kadın çalışanlara ‘doğum borçlanması’ olanağı doğmuş olacak” dedi.

 

Mahkemelerde yüzlerce dava var

 

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin genel gerekçe bölümünde ilgili kanunun, SSK’ya kayıtlı çalışan kadınların kullandıkları ücretsiz doğum ya da analık izin sürelerinin emeklilik için hesaplanması işlemini ‘doğum borçlanması’ adı altında belirlediğini vurguladı.

Doğum borçlanması hakkının, tüm sigortalı, genel sağlık sigortalı ve isteğe bağlı sigortalı çalışan kadınlara tanınmadığını, doğumdan önceki tarihte SSK kaydının bulunması şartının arandığını kaydeden Çamak, “Yetkili makamlar, doğum yapmadan önce SSK’ya kayıtlı olmayan tüm kadınların doğum borçlanması talebiyle yaptıkları başvuruları geri çevirmektedir. Yargıya intikal eden uzlaşmazlıklar, davacı kadınların aleyhine sonuçlanmakta, sosyal güvence sorunu yaşayan birçok çalışan kadını mağdur etmekte, kadınların kendi ayakları üzerinde durarak kendi geleceklerin planlamalarının önüne geçmektedir” dedi.

Çamak, tüm kadınlara doğum borçlanması hakkının tanınmasının Anayasanın eşitlik ilkesinin yaşama geçmesi açısından önemli bir adım olacağına işaret etti ve “Ayrıca doğum borçlanması yoluyla ödeme yapacak yurttaş sayısının yükselmesi, kamu gelirlerinin artmasını sağlayacak, sosyal güvenlik sistemimizin düzenli işlemesine katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.  

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mamas Papas
Bütün insanlar için dünyada ve hayatlarında sahip oldukları en önemli en değerli varlıklar evlatlarıdır....

Haberi Oku