Gündem:
MAZLUM NURLU'DAN DERS GİBİ KONUŞMA
 Yasama ve yürütmenin, bağımsız yargı tarafından denetlenmesi, yargı kararlarının uygulanması, hukuk devletinin işlerlik kazanması bakımından Anayasal bir zorunluluk olduğunu belirten Mazlum NURLU Mecliste yaptığı konuşmada; anayasal demokrasilerde, temel hak ve özgürlüklerin korunması konusunda en önemli organ hiç kuşkusuz "YARGI ORGANIDIR".

Bunun için yargının bağımsız ve tarafsız olması gerekir. Yargı bağımsızlığı ilkesi; Yargıçlara tanınmış bir ayrıcalık değil, aksine onların tarafsızlığını sağlamanın bir teminatıdır.

Bir ahlaki duruş ve dürüstlük ilkesi olan tarafsızlık; İnsani zaafiyetlerin, siyasi sempati ve ideolojik eğilimlerin olmaması anlamına gelir.

Adalet kavramının yaşama geçirilebilmesi için, Birbirini tamamlayan “İDDİA, SAVUNMA VE KARAR “ üçlemesinden oluşan yargının, Siyasi baskılardan etkilenmeden bağımsız bir şekilde çalışabilmesine bağlıdır.    

Özel soruşturma ve yargılama usulleriyle; Siyasi tehdit aracı gibi çalışan yöntemleriyle hiç de demokratik olmayan ve mahkemeden daha çok devletin ideolojik aygıtı gibi çalışan özel yetkili mahkemeler, bir an önce kaldırılmalı, tutuklama süreleri kısaltılmalı ve yargılama süreci hızlandırılmalıdır.

Adalet üzerinden toplumda kutuplaşmaların önüne geçilmesi ve temel hak ihlallerinin yaşanmaması için, hukuk devleti ilkesi daha da güçlendirilmelidir ifadelerine yer verdi.

Bu ülkede birçok devrimin yanı sıra, Hukuk devrimini de gerçekleştiren Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yol arkadaşlarını saygıyla ve minnetle anıyorum diyen Mazlum NURLU,  her türlü siyasi baskılara rağmen  Anayasaya ve yasalara sadakatten ayrılmadan Devletin en temel işlevlerinden birisi olan adalet ve yargı hizmetlerini fedakarca yürüten Barolara, Avukatlara, Hakim ve Savcılara ve onlarla birlikte adaletin gerçekleşmesine katkı yapan adliye çalışanlarına teşekkür ederek, Manisa barosunun bir üyesi olarak; tüm Avukatların 5 Nisan Avukatlar gününü kutluyorum dedi. 

                                                            

KONUŞMA METNİ

SAYIN BAŞKAN ..DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ,

5 NİSAN Avukatlar günü nedeniyle gündem dışı söz almış bulunuyorum.

Genel kurulu saygıyla selamlıyorum.

SÖZLERİME BAŞLAMADAN ÖNCE;

Bu ülkede birçok devrimin yanı sıra, Hukuk devrimini de gerçekleştiren Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yol arkadaşlarını saygıyla ve minnetle anıyorum.

BUGÜN ÜLKEMİZ DE ;                                                                           

Temel hakları ve özgürlükleri koruyan yasaların göz ardı edildiği,                                                                                                Yargının siyasallaştırıldığı..                                                         

Adaletin siyasetin emrine alındığı,                                                           

Korku toplumuna dönüştüren baskı sürecinin hızlandığı Tehlikeli bir süreci yaşıyoruz…

 

ÜLKEMİZ ; CUMHURİYET TARİHİNİN HİÇ BİR DÖNEMİNDE YAŞAMADIĞI KRİZLERLE KARŞI KARŞIYA..

BU KRİZLERİN ODAĞINDA YARGI KURUMLARI DA VAR..

YARGI ;Tarihinin hiçbir döneminde bu kadar ağır baskılara…                                                                                                             Bu kadar ağır saldırılara hedef olmamıştır..                                         

Hiç bu kadar kendi içinde çelişkilere sürüklenmemiş.. Halkın gözünde saygınlığı hiç bu kadar tartışmalı bir noktaya gelmemiştir..

 

BUNUN ALTINDA ;

YARGIYA ÖZGÜ NEDENLERDEN ÇOK SİYASETE ÖZGÜ NEDENLER YATMAKTADIR.

YAŞANAN BU TABLONUN SORUMLUSU,                                               Yargıya sürekli müdahale eden..                                                     

Sürekli kendi zihniyetine göre şekillendirmek isteyen..                       

Her türlü müdahaleyi kendisine hak bilen..                                      

Yargıyı bu noktaya sürükleyen AKP iktidarıdır…                               

AKP’ nin yandaş yargı oluşturma siyasetidir..

 

SAYIN MİLLETVEKİLLERİ,                                                                                   HUKUK DEVLETİ EN SADE TANIMIYLA;                                             Temel hak ve özgürlüklerin korunduğu,                                                    Yurttaşların hukuksal güvenlik içinde bulundukları, Devlet'in eylem ve işlemlerinin hukuk kurallarına bağlı olduğu,                                                                                                          Yönetimde keyfi yaklaşımların önlendiği bir sistemi anlatmaktadır.

 

BU KAPSAMDA ; YASAMA VE YÜRÜTMENİN                                       BAĞIMSIZ YARGI TARAFINDAN DENETLENMESİ,                                                                    Denetim sonucu oluşan yargı kararlarının uygulanması, hukuk devletinin işlerlik kazanması bakımından Anayasal bir zorunluluktur.

ADALET KAVRAMININ YAŞAMA GEÇİRİLEBİLMESİ İÇİN, Birbirini tamamlayan “İDDİA , SAVUNMA VE KARAR “ üçlemesinden oluşan yargının,                                                                      

SİYASİ BASKILARDAN ETKİLENMEDEN                                        Bağımsız bir şekilde çalışabilmesine bağlıdır.                     

TOPLUMDA KUTUPLAŞMALARIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ VE Temel hak ihlallerinin yaşanmaması için hukuk devleti ilkesi daha da güçlendirilmelidir.

ÖZEL SORUŞTURMA VE YARGILAMA USULLERİYLE; Siyasi tehdit aracı gibi çalışan yöntemleriyle hiç de demokratik olmayan ve mahkemeden daha çok devletin ideolojik aygıtı gibi çalışan özel yetkili mahkemeler,                                

BİR AN ÖNCE KALDIRILMALI,                                                        Tutuklama süreleri kısaltılmalı ve yargılama süreci hızlandırılmalıdır.

ANAYASAL DEMOKRASİLERDE,                                                                 Temel hak ve özgürlüklerin korunması konusunda en önemli organ hiç kuşkusuz "YARGI ORGANIDIR".                                 

BUNUN İÇİN                                                                                                YARGININ BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ OLMASI GEREKİR.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI İLKESİ;                                                              Yargıçlara tanınmış bir ayrıcalık değil, aksine onların tarafsızlığını sağlamanın bir teminatıdır.

BİR AHLAKİ DURUŞ VE DÜRÜSTLÜK İLKESİ OLAN TARAFSIZLIK ;              İnsani zaafiyetlerin , siyasi sempati ve ideolojik eğilimlerin olmaması anlamına gelir.

YARGI ERKİNİN KURUCU UNSURLARI VE TEMSİLCİLERİ OLAN Yargıçların, Savcıların ve Avukatların Nitelikli, donanımlı, bilgili ve sorumlu olmaları,                                              

Hiç kuşkusuz aldıkları hukuk eğitiminin yeterli ve kaliteli olmasına bağlıdır.

SAYIN MİLLETVEKİLLERİ                                                     HUKUKÇULAR ; İnsanlığa , başkalarının hakkına, Mülkiyetine, özgürlüğüne saygıyı öğreten,

Kölelikten Kurtuluş Bildirgesini yayımlayan,                                          

 İnsan Hak ve Hürriyetleri Bildirgesini yazan,

Adaletsizlikle savaşan,                                                                                           Çoğunluğun diktatörlüğüne karşı duran,

Eşitlik, özgürlük ve barış için mücadele eden insanlardır.

 

HUKUKÇULAR SADECE BUNLAR İÇİN DEĞİL,                                               Aynı zamanda hukuk devletinin yerleşmesi,                                        

Hukuk bilincinin gelişmesi,                                                          

Demokrasinin kurumsallaşması,                                                                    Özgürlükler alanının genişlemesi ve insan haklarının korunması konusunda da çaba harcarlar.

 

SAYIN MİLLETVEKİLLERİ ..                                                         İNSANLIĞIN ORTAK İYİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMANIN BİR ÇOK ÖDÜLLERİ VARDIR..                                                                                        

Bu ödüllerin başında, iyi bir toplum uğruna mücadele vermekten kaynaklanan manevi iç huzur rahatlığı gelir.

 

HİÇ KUŞKUSUZ ; İnsanlığın ortak iyiliği için çalışanların başında hukukçular vardır.

BU ÜLKEDE ANAYASAYI TANIMAYAN                                                                  VE BAŞKANLIK HAYALLERİYLE YANIP TUTUŞAN BİRİLERİNE İNAT ..

HER TÜRLÜ SİYASİ BASKILARA RAĞMEN                                        ANAYASAYA VE YASALARA SADAKATTEN AYRILMADAN

Devletin en temel işlevlerinden birisi olan Adalet ve yargı hizmetlerini fedakarca yürüten

 

BAROLARIMIZA ..AVUKATLARIMIZA                                    HAKİMLERİMİZE ..SAVCILARIMIZA..

VE ONLARLA BİRLİKTE adaletin gerçekleşmesine katkı yapan adliye çalışanlarımıza da,

Bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum.

 

MENSUBU OLMAKTAN ONUR DUYDUĞUM,                                     Manisa Barosunun bir avukat üyesi olarak;

Tüm avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar gününü kutluyor, Genel kurulu saygıyla selamlıyorum. 05.04.2016

 

                                                                Av.Mazlum Nurlu              

                                                                Manisa Milletvekili

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mehmet Karakaş 2 yıl önce

Harika bir konuşmaydı kutluyorum. Gurur duyuyorum. Gününüz kutlu olsun.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mamas Papas
Bütün insanlar için dünyada ve hayatlarında sahip oldukları en önemli en değerli varlıklar evlatlarıdır....

Haberi Oku