Gündem:
Soğuk Algınlığı Tanısı ve Tedavisi

Grip ayırt edilebilir: Yüksek sıcaklık ve kas ağrılarına neden olur. Grip genellikle tıkanmış veya burun akıntısına neden olmaz.

Boğaz ağrısı veya bakteriyel göğüs hastalıkları (örn., Pnömoni) gibi diğer durumların "sadece soğuk" olarak geçmemesi önemlidir. Koyu kahverengimsi balgam öksürmek, kötü bir baş ağrısı almak veya yüksek ateş veya kulak ağrısı geliştirmek gibi soğuk algınlığının tipik olmayan belirtilerini geliştirmeye başlarsanız, daha ciddi bir enfeksiyonunuz olabilir. Bu durumda doktorunuzu görmelisiniz. Soguk belirtileriniz 10 ila 14 gün sonra düzelmiyorsa doktorunuzu da görmelisiniz.
Tedavi ve Önleme

Ortak soğuk algınlığına neden olan virüsleri öldürmenin bir yolu bulamadık. Soğuk algınlığına virüslerin neden olduğu antibiyotikler soğuk algınlıklara karşı etkili değildir. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlar için yararlıdır ve http://www.sogukalginliginaneiyigelir.xyz/ komplikasyonu olarak bakteri enfeksiyonu gelişen birisi için kullanılabilir.

Tedavi olmadığı için, baş etme stratejileri ve ilaçların bir kombinasyonu en azından semptomları iyileştirebilir ve size daha rahat kalabilir.

  • Bir veya iki gün dinlenmeniz sizi daha iyi hissetmemize yardımcı olabilir. Soğuğun daha çabuk giderilmeyeceği halde, yatmadan önce başkalarına bulaştırmaktan kaçınır.
  • Eğer soğuktan dolayı acı çekiyorsanız, rahatça sıcak tutun ve bol miktarda sıvı tüketin. Sıcak sıvılar (tavuk suyu gibi) tıkanıklığı azaltabilir.
  • Boğaz ağrısı için sıcak bir tuzlu su gargarası yardımcı olabilir. Nemlendiriciler, öksürükleri yatıştırmak için havayı nemli tutabilir.

İlaçlar soğuk algınlığı semptomlarını gidermek için kullanılabilir, ancak soğuk algınlığı daha hızlı gitmez. Bunlar arasında şunlar bulunur:

  • Burun tıkanıklığı gidericiler, hap, sprey veya damlalarda. Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, tiroid hastalığı, şeker hastalığı, glokom veya prostat büyümesi olan veya gebe veya emziren kişiler, bu ilaçları almadan önce bir doktorla konuşmalıdır. Burun tıkanıklığı önleyici spreyler ve damlalar, bu dekonjestan formlarının aslında tıkanıklığın artmasına neden olan bir durum olan "rebound tıkanıklığı" ihtimalinden ötürü 3 günden fazla kullanılmamalıdır.
  • Genellikle dekstrometorfan içeren öksürük gidericiler. * Bunlar reçetesiz ilaç olarak hazırdır. Bir doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, bu ilaç sadece "kuru" bir öksürüğün tedavisi için kullanılmalıdır. Eğer öksürük "ıslak" ise, mukuslar öksürük demektir, öksürük bastırıcılar kullanılmamalıdır. Öksürmek ve mukusu temizlemek, daha sonra durumun daha da kötüleşebileceği akciğerlerde oturması daha iyidir. Astım ve KOAH gibi koşullarla ilişkili öksürük ve mukus üretimi artan (yani kronik bronşit ve amfizem) insanlar dekstrometorfan almadan önce bir sağlık uzmanına danışmalıdır. Kodein veya hidrokodonun öksürüğü ve soğuk algınlığı geliştirdiğini gösteren iyi bir kanıt bulunmamaktadır.
  • Tıkanıklığı hafifleyen ekspektoranlar.
  • Burun akıntısında kuruma etkisi olan, ancak tıkanıklığı daha da kötüleştirebilen antihistaminikler. Kronik akciğer hastalığı, glokom veya prostat büyümesine bağlı idrara çıkma zorluğu olan insanlar antihistaminikler almadan önce bir doktorla konuşmalıdır.
  • Analjezikler veya asetaminofen, asetilsalisilik asit (ASA) ve ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar, ateş ve ağrıdan kaynaklanan ağrılardan kurtulmak için kullanılabilir. ASA 18 yaş ve altındaki insanlar tarafından kullanılmamalıdır. Astımlı kişiler ve peptik ülserler, doktorları tarafından önerilmedikçe ASA veya ibuprofen kullanmamalıdır.

Sağlık Kanada, 6 yaşın altındaki çocuklara öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının verilmesini önermez. Bu ilaçların etkili olduğunu ve ilaçların çok fazla miktarı verildiğinde nadiren ciddi yan etkiler bildirildiğine dair çok az kanıt vardır.

Çoğu soğuk ilaçlar birkaç ilaç içerir. Doktorunuz veya eczacınız tarafından tavsiye edilmedikçe birden fazla soğuk ilaç kullanmayınız. Bu, çok fazla ilaç almaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Soğuğa yakalamadan önce 200 mg C vitamini düzenli olarak günlük doz alırsanız soğuk algınlığı süresini ve şiddetini azaltabilir, ancak soğuk semptomlar başladığında yüksek dozda C vitamini alarak şiddeti veya süresini azaltmaz. soğuk. Benzer şekilde, ot ekinezisi hem soğuk algınlığı önleme hem de tedavisi için teşvik edilmiş, ancak bunu destekleyen bilimsel çalışmalar az sayıdadır. Kuzey Amerika ginsengi ekstraktının günlük olarak alındığında, yılda en az 2 soğuk algınlığı olan insanlar için soğuk algınlığı sayısını, süresini ve şiddetini azaltabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır.

Soğuk algınlığı önlemek için en iyi yol, özellikle de onlara virüs bulaşmış nesnelere dokunduktan sonra ellerinizi sıcak sabun ve su ile sık sık yıkamaktır. Yıkarken, en az 15 saniye boyunca yıkamayı ve tüm el yüzeyini iyi yıkamayı unutmayın. Su ve sabun yoksa, alkol bazlı bir el sabanlaştırıcısı da kullanabilirsiniz - ürün kuruduktan sonra elinizi ovuşturduğunuzdan emin olun.

Özellikle ilk birkaç gün boyunca, soğuk algınlığı olan insanlarla yakın temastan kaçınabilirsiniz. Ayrıca, burun ve gözlerinizi ellerinizle ovmayınız. Egzersiz, dinlenme ve beslenme, vücudunuzun savunma sistemini güçlü ve soğuk nedenli virüslerden korumaya yardımcı olur.

Soğuk algınlığınız varsa, hapşırma ve öksürme sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir doku ile kapatın ve sonra dokuyu atın. Doku kaybınız yoksa, dirseğinize öksürmek ağzınızı ellerinizle kaplamaktan daha iyidir - bu şekilde, virüsü elinize koyup, diğer yüzeylere dokunarak kolayca yayabilirsiniz.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kahramanmaraş'ta konuşlandırıldı!
NATO bünyesinde Kahramanmaraş'ta konuşlu İtalya Hava Savunma Sistemi, Afrin'e yapılması beklenen...

Haberi Oku