Mersin:
Bölge ve Mersin'in Sorunları
 
  • Öncelikle bölgemizi yakından ilgilendiren, "Çukurova Bölgesel Havalimanı" ihalesinin teknik nedenler gerekçe gösterilerek neden iptal edildiğini sordum.

  • Bakanlığın yanıtı ise; projenin; "yap işlet devret" modeli kapsamında finansal modellemesi ve fizibilitesi yeniden değerlendirildiğinde, bu projenin aynı modelle ihaleye çıkılmasının projenin pazarlanamama riskini artıracağı değerlendirilerek, ihalenin yönteminin değiştirilmesinin uygun olacağının tespit edildiği ve projenin bir an önce sektöre kazandırılmasını teminen, Devlet Hava Meydanları İşletmesi öz kaynaklarından karşılanmak üzere, Yüksek Planlama Kurulu nezdinde proje açılması için girişimde bulunulduğu ve 2016 yılı programına dahil edildiği takdirde ihaleye çıkılacağı cevabı alınmıştır.

Bu cevap, projenin hala belirsizliğini koruduğunu ve 2016 yılı programına alınıp alınmayacağının belli olmadığını bize göstermektedir. Oysa ki, 1 Kasım seçimleri öncesinde "SÖZ VERDİĞİMİZ GİBİ BÖLGESEL HAVALİMANI İHALESİNE ÇIKILDI" ilanıyla, dönemin Bakanı sayın Lütfi ELVAN tarafından Mersin'de billboardlara asılarak verilen sözlerin de ne kadar gerçek olduğunu bu cevaptan öğrenmiş bulunuyoruz.

  • Akdeniz sahil yolunun 13 yıldır neden bitirilemediğini sorduğumda;

Yolun büyük bölümünün tamamlandığı ve geriye kalan 64 km.lik kısmın 2018 yılında bitirilmesinin planlandığı,

  • 4,2 km.si biten Mersin Turizm Yolunun ne zaman bitirileceği soruma;

Toplamı 14 km. olan yolun 4,2 km.sinin bitirildiğinin ve geri kalan kısmı ile ilgili kamulaştırma sorunu olduğu, bu konuda acele kamulaştırma kararı alındığı ve çalışmaların devam ettiği,

  • Mersin-Erdemli-Taşucu yolunun ne durumda olduğunu sorduğumda;

2023 yılı Yap-İşlet-Devret otoyol projeleri arasında yer aldığını, 74 km. otoyol ve 18 km. bağlantı yolu olmak üzere toplam 92 km. olan yolun fizibilite etüdü ve proje çalışmalarının devam ettiğini,

  • Mersin Lojistik Merkezinin durumuna ilişkin sorumuza ;

Mersin-Yenice'de 416 bin metrekare alan üzerine, yıllık 896 bin ton kapasiteli lojistik merkezinin yapılmakta olduğunu, loko vagon atölye binası kaba inşası ve çelik imalatı, saha yapılarından rampa ve altyapı, ihata, konteyner yükleme sahası ile beton kaplama imalatlarını kapsayan 1. etap inşaat işlerinin tamamlandığı ve geçici kabulünün yapıldığını, bağlantı yolları ve makas atılması çalışmalarının devam ettiği, 1. etabın açılma aşamasına geldiğini tarafıma iletmişlerdir. 2.etap kapsamında ise, yükleme rampaları, konteyner depolama sahası, loko bakım atölyesi yolları ile kalan lojistik merkezi bağlantı yollarının yapılacağını ifade etmişlerdir.

  • Mersin Konteyner Limanına ilişkin;

Bu limanın; Türkiye ve Doğu Akdeniz Limanları arasında rekabetin yoğunlaştığı ve rakip limanların kapasite ve verimliliklerinin hızla arttığı dikkate alındığında, modern ve büyük ölçekli bir konteyner limanının, Türkiye'nin rekabet gücünü artırmasında büyük avantaj sağlayacağı değerlendirmesi yapılmıştır. Mersin Konteyner Limanı'nın Ortadoğu (özellikle Irak) ve Kafkas pazarı için büyük önem arz ettiği ifade edilmiştir. Mersin Konteyner Limanı projesine ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı teklifinin onayının beklendiği ifade edilmiştir. Yine bu kapsamda Bakanlık tarafından, Mersin Limanı altyapı ve üstyapı tesislerinin aşamalı olarak 2035 yılına kadar hayata geçirilmesi öngörülmüştür.

  • Mersin raylı sistemlerine ilişkin soruma ise;

Mersin'de tramvay işletmesinin yapılabilirliğinin uygun görüldüğü, uygun görülen projeler, Mersin Soli kavşağından başlayarak, Akdeniz ilçesindeki Adliye sarayına kadar uzanmaktadır. Toplam 17,6 km. 23 istasyon; Mezitli-Gar arası 13,10 km. (18 istasyon), Üniversite- Hastane depo bağlantısı 3,85 km, (5 istasyon), 29.05.2015 tarihi itibari ile Mersin Büyükşehir Belediyesince Ulaşım ana planı ihalesinin yapılarak, çalışmaların başladığı ve tamamlana ulaşım ana planı öneri raylı sistem hatlarının incelenmesi için, 02.02.2016 tarihinde Bakanlığa sunulduğu tarafıma bildirilmiştir.

Basınımızın değerli temsilcileri;

Ayrıntılarını verdiğim projeler; Ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz için çok önemlidir. Verilen sözlerin, sizlerin tanıklığı ile bir kenara not edilmesi ve takip edilmesi önemlidir. Söz uçar, yazı kalır sözünü de hatırlayarak, gelecekte biz iktidara geldiğimizde de bu projelerin hesabını sormanız ve takibini birlikte yapmamız açısından ayrıntılı olarak paylaştığım projelerin gerçekleşmesini diler, hepinize saygılar sunarım. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Alo 185 dönemi MESKİ'de
MERSİN Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ), abonelerine büyük...

Haberi Oku