Mersin:
MAZLUM NURLU ÇALDAĞINA SAHİP ÇIKACAĞIZ
 250.000 ağacın kesilerek ormanların katledildiğiNİ, nikel madeni çıkarmak için kullanılacak sülfürik asitle Gediz havzasının kirleneceğini belirten Mazlum NURLU; 10 yıldır vahşi madenciliğe karşı verilen mücadelede Turgutlu halkının yanında olduğunu ifade etti.

Mazlum NURLU yaptığı açıklamada; 22 ve 24. Dönem Manisa Milletvekilimiz Hasan ÖREN ve CHP’li arkadaşlarımızın açmış olduğu, 10 Şubat 2016 tarihinde Manisa 2. İdare Mahkemesinde görülecek ÇED raporu iptal davasını yakından takip etmekteyiz.

Bu süreçte Çaldağı nikel madeni işletmesi yüzünden bölgede birçok olumsuzluk yaşanmıştır. Siyasi iktidar Çaldağından elini çekmediği için ormanlarımız yok olmuş, Gediz kirlenmiş ve bölgede tarım yapılamaz hale gelmiştir.

40 yıl önce erozyonu önlemek amacıyla dikilen ağaçlarla kurulan ormanlar maalesef yok edilmektedir. Verilen rakamlara göre 250 bin ağaç kesilmiştir. Kesimler hala devam etmektedir.

Maden cevheri toprak, 1 km çapında, 60 m derinliğinde açılacak çukurlardan alınacaktır. Halen bir olan cehennem çukuru sayısı 5’e çıkartılacaktır. İşi biten topraklar dere yataklarına döküldüğü için, bölgedeki köylerde ve tarım arazilerinde sel ve heyelan olayları yaşanmıştır.

Cevherden nikeli ayrıştırmak için Sülfürik Asit kullanılacaktır. Toplamda kullanılacak 18 milyon ton asit için dünyanın ikinci büyük sülfirik asit fabrikası kurulacaktır.

10 yıldır CHP olarak bölge halkı ile birlikte Vahşi Madenciliğe karşı mücadele sürdürmekteyiz. Gediz ovasında toprağın üstü daha değerlidir ve yüzbinlerce insan geçimini tarımdan sağlamaktadır. Kesilen ormanlar ve madende kullanılacak 18 milyon ton silfürik asit bölgeyi yaşanabilir bir yer olmaktan çıkaracaktır.

Çaldağına sahip çıkmak her Manisalı gibi benim de görevimdir. 10 yıl önce CHP Milletvekillerimizin başlattığı mücadele aynı kararlılıkla devam edecektir. İl ve ilçe örgütlerimiz, sivil toplum kuruluşları ve halkımızla beraber mücadeleyi büyüteceğiz ve Turgutlu’nun geleceğinin karartılmasına izin vermeyeceğiz ifadelerine yer verdi.

 

 

  ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA​

 

            Nikel madeni rezervi ile bilinen Çaldağı Manisa ili Turgutlu ilçesinin 15 km kuzeyinde ormanlık bir bölgedir. Bölgede nikel madeni çıkarılması çalışmalarına 2005 yılında başlanmış olup bugüne kadar 250 binden fazla ağaç kesilmiştir.

Çal Dağı bölgesinde sülfürik asit kullanılarak nikel madeni çıkarma, ayrıştırma ve zenginleştirme yapılmaktadır. 2006 yılında onaylanan ÇED raporuna göre “Açık Yığın Liçi” usulü ile ayrıştırma işlemi yapılacaktı.

Turgutlu halkının verdiği Vahşi Madencilik mücadelesi ve toplumsal tepki sonucunda madeni devralan üçüncü şirket açık liç usulünden kapalı kazan sistemine geçmeye karar vermiş ve yeni hazırladığı Çevresel Etki Değerleme (ÇED) raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunmuştur.

Bakanlık tarafından onaylanan raporda yöntem değişikliği dışında hiçbir olumlu adım atılmamıştır. ÇED raporunun iptali için açılan davada bilirkişi çevre sağlığını tehdit eden faaliyetler olduğunu raporunda belirtmiştir.

En önemli konu yapılması planlanan dünyanın ikinci büyük sülfirik asit fabrikasıdır. Bilirkişi fabrika için ayrı ÇED raporu alınması gerektiğini ve karar vermiştir. Ayrıca sülfürik asitle karışık maden cevherinin havuzlarda dinlendirilmesi sırasında toprağa ve kaynak sularına kimyasal atıkların bulaşabileceği endişesi raporda yer almıştır.

Çaldağı’nın güneyinde dünyanın ve Türkiye’nin en önemli tarım alanlarından birisi olan Gediz nehri ve tarım havzası bulunmaktadır. Gediz nehri Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşmesi (RAMSAR) ile koruma altına alınmıştır. Buna rağmen sülfürik asit kullanılarak nikel madeni çıkarılması Çal dağı ormanların ile Gediz Havzasının yok edilmesine neden olacaktır.  

            Turgutlu Çaldağı bölgesinde, Musulcalı, Akköy, Çampınar, İzzettin, Yakuplar, Temrek ve Sarıbey köyleri bulunmakta bölge halkı geçimini tarım ve ormancılıktan sağlamaktadır.

Bölgede orman ve tarım alanları ile birlikte nüfusu yüz bini aşan Turgutlu ilçe merkezimiz bu çevre kirliliğinden önemli ölçüde zarar görecektir. Bölge halkı, geleceklerini karartmamak adına konuya duyarlılık göstermekte ve Çaldağ ormanlık alanlarına tarım arazilerine ve köylerine sahip çıkmak için nikel madeni çıkarılmasına karşı olup, ülkenin en büyük çevre felaketini önlemek adına, işletmeye izin verilmemesini istemektedirler.

            Çal Dağı bölgesinde sülfürik asit kullanılarak nikel madeni çıkarmak için verilen ÇED izni ile maden işletmesinin Turgutlu ve çevresine vereceği zararların tespiti, kesilecek olan ağaçların sayısının belirlenmesi ve nikel madeninin ayrıştırılmasında kullanılacak olan sülfürik asidin, yer altı ve yerüstü su kaynakları, tarım arazileri ve çevre üzerindeki kirletici etkilerinin araştırılması, amacıyla Anayasanın 98, TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105nci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

  Mazlum NURLU

Manisa Milletvekili                                      


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Alo 185 dönemi MESKİ'de
MERSİN Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ), abonelerine büyük...

Haberi Oku