Sağlık:
Gömülü 20 Yaş Dişi

 Dr. İ.Sancar Şimşek “Gömülü diş operasyonu öncesinde gerekli olan panoromik röntgen filmidir. Panoromik filmde dişlerin ve gömülü dişin konumu, etrafındaki riskli anatomik oluşumları görmeyi  ve çevrenin simetrisinden faydalanmak hedeflenir. Artık  gerektiği durumlarda dental volumetrik tomografi  çektirmeniz de talep edilebilir. 

Gömülü dişlerin etrafından geçen sinirle olan ilişkisi, üst gömülü 20 yaş dişinin sinüsle olan sınırları bu şekilde daha rahat görülebilmektedir. Anesteziyi takiben dişetine minik bir kesi uygulanır ve dişeti flebi kaldırılıp dişe ulaşılır. Ardından uygulanacak olan işlemleri alt ve üst yirmi yaş sınıflandırmasına almak mümkündür.

Alt çenede gömülü diş ameliyatı nedir? Nasıl Uygulanır?

Yirmi yaş dişlerini konumlarına göre üç gruba kategorilemek mümkündür. 

Birincisi gömülü 20 yaş dişinin önündeki azı dişi gibi dik pozisyonda olması

İkincisi gömülü 20 yaş  dişinin çapraz şekilde azı dişine doğru eğik pozisyonda olması 

Üçüncüsü ise 20 yaş dişinin tamamen yatay posizyonda olması gerekir.

20 yaş dişinin dişin dik durduğu konumda diş; ağza sürmüş, yarım dişeti içinde gömülü veya yalnızca dişetinde altında gömülü durumda olabilir. 20 yaş diş ameliyatı oldukça kolay olup yalnızca eğri kök mevcudiyeti ve kemiğe kaynadığı dönemlerde çekimi zorluk çıkarabilir.

20 yaş dişinin çapraz olduğu konumlarda biraz dişten kesim yapmak gerekebilir. Bu konumda dişin arka bölgesindeki çene kemiğinden de biraz aşındırmaya çoğu durumda gereksinim duyulur.

Ameliyatın en zor yapıldığı diş pozisyonu

20 yaş dişinin tamemen yatay konumda olması ameliyatının en zor yapıldığı pozisyondur . Bu posizyonda yirmi yaş dişinin üzerinde bulunan çene kemiğini aşındırmak gerekecektir. Dişe ulaştıktan sonra dişin şekil, konum ve posizyonuna bağlı olarak  dişi bir kaç parçaya bölmek ve bu şekilde dişi çekmek gerekecektir .

Gömülü diş ameliyatlarından sonra dikişler atılır ve üzerine steril tampon konularak  20 dakika kadar ısırttırılarak işlem tamamlanır.

Üst çene gömülü 20 yaş diş ameliyatı

Üst çene kemiğinin esnektir bu sebeple de 20 yaş diş operasyonu çok daha kolaydır. En önemli problem ameliyat bölgesinin doğrudan olarak görülememesi ve bu sebeple yaşanan çalışma zorluğudur .

Diş Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

20 yaş dişi operasyonları dişhekimliği cerrahisinde kimi zaman en  kolay iş,  kimi zaman da oldukça  zorlayan bir  uygulamadır. Bu tamamen 20 yaş dişinin  posizyonuna, konumuna ve kişinin uyumluluğuna, hekimin ise bilgi ve tecrübeleri ile ilgilidir. Ameliyat ardından bakımda tamamen ameliyatın zorluğuyla ve hastanın hekimin dediklerine uyması ve iyi bir ağız hijyenine sahip olması ile ilgilidir.

Hastalarımıza her zaman dediğimiz gibi, 

“Diş bakımı ihmale gelmez. Günde en az iki kere dişlerinizi fırçalamak sizlere bir şey kaybettirmez.” 

Anahtar Kelimeler
DişSancarIdealdent

Ayşe Teyze Büyükşehir Sayesinde Yeniden Yürüdü
Tarsus’ta ikamet eden ve bir süre önce geçirdiği rahatsızlık nedeniyle felçli kalan 87 yaşındaki Ayşe...

Haberi Oku