Yaşam:
Firmaların Yeni Gözdesi: Tarla Taşı Kırma Makinesi

Mersin Haber Ajans

               

Bugün birçok firma çiftçiler için yeni ürünler geliştirmek için uğraşmaktadır. Bu firmalar çiftçilerin işini kolaylaştırmada kullanabilecekleri alet ve makineler üretmektedirler. Bu makinelerin en dikkat çekici olanlarından biri de hiç şüphesiz tarla taşı kırma amacıyla üretilen tarla taşı kırma makinesidir.

                Firmalar, bu makineyi tanıtmak için keşif elemanlarını ücretsiz bir şekilde gönderebilmektedirler. Bu elemanlar, toprağı analiz ederek, tarla için en uygun taş kırma makinesini tespit etmekte ve toprak hakkında da çiftçiye bilgi vermektedirler. Böylece toprağını tanıyan tarla sahibi, aracın kullanımı hakkında da bilgi sahibi olmaktadır.

                İnsanoğlunun işlediği en eski ve eskimez madde topraktır. Toprak, bakımı yapıldığında çok cömert davranabilen bir maddedir. Ancak zamanla, işlendikçe verimden düşmekte ve bir süreliğine nadasa bırakılmaktadır.

                Tarla denildiğinde yalnızca toprak akla gelmemektedir. Tarladan çıkan taşlar yıllar boyu çiftçi için büyük bir sıkıntı halini almıştır. Tarladaki çalışma alanını daraltan bu taşlar, aynı zamanda arazi verimini de düşürmekteydiler. Taşları toplayan tarla sahipleri bu taşları sınır çizgisi olarak kullandılar. Ancak taşların toplanması bile büyük zaman almaktaydı. Bu nedenle taş toplama makineleri üretilmeye başladı. Önceleri büyük bir imkân gibi görünen bu aletler, tarladaki taş toplanan arazilerin kısıtlı olması nedeniyle yetersiz kalmaya başladılar. Bu nedenle daha faydalı olan ve arazi verimini de artıran tarla taşı kırma makinesi üretilmeye başlandı.

                Bu makineler üretilmeye başlanmadan önce tarla taşı kırma işini yapmak üzere işçiler çalışmaktaydı. Bu işçiler toprak sahibinin kiraladığı kişilerdi. Taş kıran işçiler bazen günlerce, bazen de haftalarca aynı toprak sahibinin tarlasında çalışabilmekteydiler. Tarla sahibi için aşırı derecede külfet haline gelen bu durum, bu makinelerin üretimiyle ağır bir yükün onlardan kalkmasını ve rahatlamalarını sağlamıştır.

Tarla taşı kırma amacıyla üretilen bu makineler, taşlar 40 cm toprağın altında bile olsa çıkararak kırabilmektedirler. Bu makinelerin bir başka özelliği de taşları istenilen ufaklığa kadar parçalayabilmesidir. Bu parçalama işlemi esnasında da taş içerisindeki inorganik maddeleri de açığa çıkarmaktadırlar. Toprak için çok faydalı olan silisyum, kobalt gibi bu maddeler sayesinde toprak verimliliği de artmaktadır.

Avrupa’da uzun süre önce kullanımına başlanan tarla taşı kırma makinesi, bugün neredeyse Avrupa’nın tamamında kullanılır hale gelmiştir. Ülkemizde ise daha yeni kullanıma başlanan bu makineler tarla taşı kırma hususunda çiftçimize büyük kolaylık sağlamaktadır.

Arazi ayırımı yapmaksızın her türlü toprakta çalışabilen bu makineler, dağlardaki küçük alanlardan, geniş arazilere kadar kırma işlemini yapabilmektedir. Sera içlerinde bile kullanılabilen bu makineler, tarıma elverişli olmayan arazileri bile kullanılabilir hale getirmektedirler.

                Bütün bu işleri yapabilen taş kırıcıları kontrol eden güçlü traktörler bulunmaktadır. Traktör gücü yükseldikçe kırıcının performansında artış olmaktadır. Kırıcılar, aynı zamanda taş toplama derdini de ortadan kaldırmaktadırlar.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

En güzel Batırık Yarışması düzenlendi
Silifke’de 44.’sü kutlanmakta olan Uluslararası Silifke Müzik ve Folklor Festivali etkinlikleri içerisinde...

Haberi Oku