Enerji savaşları yolda

ABD’nin Ukrayna’daki saldırıları nedeniyle Rusya’ya karşı petrol ambargosu girişimleri yoğunlaşırken, Moskova da doğalgaz kartını açtı. Rusya, petrol ambargosu senaryosunda Almanya üzerinden Avrupa’ya Kuzey Akım 1 boru hattıyla verdiği gazı gazı kesme tehdidinde bulundu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, “Rusya petrolünün engellenmesinin, küresel piyasalara sonuçları felaket olur” dedi. Novak, petrol ambargosu halinde mütekabiliyet çerçevesinde bir adım atmaya ve Kuzey Akım 1 boru hattına verdikleri gaza ambargo uygulamaya ‘her türlü hakları olduğunu’ söyledi. Novak, petrolün varil fiyatının 300 dolara çıkabileceği uyarısında da bulundu.

Devlet televizyonunda konuşan Novak Avrupa’nın Rusya petrolünün alternatifini kısa sürede bulamayacağını vurguladı. Novak, “Bu yıllar sürer ve Avrupalı tüketiciler için yine de çok daha pahalı olur. En sonunda, bu adımdan en fazla onlar zarar görür” değerlendirmesini yaptı.

Brent petrol, Pazartesi günü varil başına 139 dolar ile yaklaşık sok 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı; ertesi gün teslimat için toptan gaz fiyatları ise iki katından fazla arttı.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN