Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

Günümüzde sıkça görülen sarı nokta hastalığı neden olur kesin olarak bilinmiyor. Fakat hastalığın hangi gruplarda sık görüldüğü az çok bellidir. Çoğunlukla 65 yaş ve üstü kişilerde bu tarz görme bozuklukları meydana gelir.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Yaş ilerledikçe en sık rastlanan görme bozuklukları arasında makula dejenerasyonu vardır. Son dönemlerde hastalık hakkında araştırma yapıldığında Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça yaygın olduğu şişli escort kadın öğrenilmiştir.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

İleri yaşlarda sarı nokta hastalığı meydana gelebilir. Genelde kadınlarda sık rastlanır. Ailenizde makula dejenerasyonu problemi yaşayan birisi varsa genetik sebeplerden dolayı böyle bir sorun yaşama ihtimaliniz yüksektir.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

Makula dejenerasyonu olarak da anılan sarı nokta hastalığı iki çeşide ayrılır. Bunlardan birisi ıslak, diğeri ise kuru makula dejenerasyonudur. Hastalığın çeşidine göre uygulanan tedavi yöntemleri farklılık gösterir.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Renkleri ayırt etmede zorluk yaşayanlar bu tarz görme bozukluğundan şüphe duyar. Eğer karşınızdaki yüzleri tanırken zorlanıyorsanız doktorla görüşerek sıkıntı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bulanık görmek de makula dejenerasyonunun belirtilerindendir.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Yaşı ilerleyen kişiler ister istemez görme bozukluğuna sebep olan rahatsızlıklar geçirir. Alanında uzman bir doktorla görüşürseniz sarı nokta hastalığının teşhis edilmesi daha kolay olacaktır. Genelde doktor ışık altında göz muayenesi yapmayı tercih eder.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Göz merceğinin matlaşması durumuna katarakt denir. Matlaşma sonucu görmede bulanıklaşma, renklerde soluklaşma ve ışığa karşı hassaslaşma meydana gelir. Gerekli görüldüğü zaman katarakt ameliyatı yapılır.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Görme bozukluğu yaşıyorsanız ve yaşam kalitenizi düşürüyorsa katarakt ameliyatı yaptırabilirsiniz. Kimileri görme düzeyi yüzde 30’a düşse de ameliyat olmayı tercih etmez. Doktorlar genelde görme bozukluğu yüzde 60’a düştüğünde operasyonun yapılmasını tavsiye eder.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakta göz travmaları, şeker hastalığı, üveit, böbrek hastalığı ve hipertansiyon gibi unsurlar da sebep olabilir. Zaman geçtikçe görmenizde bozukluk olduğunu fark ediyorsanız, çift görmeye başladıysanız ve okurken zorluk yaşıyorsanız katarakt ameliyatı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Kimi kataraktlar lens merkezini etkilerken kimileri de kenarını etkiler. Merkezi etkileyene nükleer, lens kenarlarını etkileyene ise kortikal katarakt adı verilir. Diğer katarakt türleri doğuştan ve posterior subkapsüler şeklinde isimlendirilir.

Makula Deliği Nedir?

Retinadaki deformasyondan dolayı görme bozukluğuna yol açan hastalıklara makula deliği örnek gösterilebilir. Genelde 50 yaş ve üzeri bireylerde görülen bu delik ilerlediğinde geri dönüşü olmayan bir görme kaybına yol açar.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Araştırma yaptığınız zaman 50 yaş ve üstü bireylerde makula deliği riskinin daha yüksek olduğunu öğreneceksiniz. Aynı zamanda bu yaş grubunda da kadınların daha çok makula deliği rahatsızlığı yaşadığı söylenebilir.

Makula Deliğinde Belirtileri Nelerdir?

Makula deliği rahatsızlığının ileri evrelerinde görüş merkezinde sabit bir leke oluşur. Bu durum yaşam kalitesini ciddi oranda etkiler ve doktorla görüşülmesi gerekir. Çoğunlukla tek gözde meydana gelse de zaman zaman her iki gözün de etkilendiğine rastlanılmıştır.

Makula Deliğinde Tanı Nasıl Konur?

İlk defa görme bozukluğu şikâyeti yaşıyorsanız başarılı bir doktorla görüşmeniz şarttır. Yanlış ve gecikmiş teşhisler ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Makula deliğinden şüphelenildiği durumlarda OCT yapılarak durum değerlendirilir.

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemi Nelerdir?

Ciddi görme sorunlarından biri olan makula deliği kesin olarak cerrahi operasyona ihtiyaç duyar.

Etiketler

YORUM YAZIN