YKS Tercih maratonunda son iki gün Uzmanlar kararsızlar için ‘Kariyer Testi’ni hatırlatıyor


27 Temmuz’da başlayan YKS Tercih maratonunda son iki güne girildi. Adaylarda tercih heyecanı yaşanırken uzmanlar hala meslek, alan seçiminde kararsızlık yaşayan adayların olduğunu belirtiyor. Bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon kişiye yol gösteren kariyer testi adayların ilgi ve yeteneklerine uygun mesleği seçmesine olanak tanıyor.

Tercih maratonunda son viraja girildi. İlgi, yetenek ve becerilerine göre seçtiği bölümün kendine uygun olduğunu düşünen kadar, henüz bir karar vermemiş olanların da sayısı oldukça fazla…

Hala karar veremediyseniz Üsküdar Üniversitesi tarafından internet üzerinden uygulanan Kariyer Testi, üniversite adaylarına meslek seçimi konusunda yardımcı oluyor.

Test, bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon adaya yol gösterdi…

2015’ten bu yana uygulanan Kariyer Testi,  bugüne kadar 1 milyon 417 bin 670 kişinin meslek seçiminde karar vermesinde önemli bir yol gösterici oldu. Kişinin başarılı olabileceği alanları belirleyen Kariyer Testi’ni son bir ayda ise geleceğine yön vermek üzere 15 bin 885 kişi çözdü.

Tercih döneminde 10 bin aday çözdü…

27 Temmuz’da başlayan resmi tercih sürecinden bugüne kadar ise testi 10 bin 456 aday çözdü.

Kariyer Testi ile kararsız olan adaylar, kendi yetenek ve ilgileri doğrultusunda başarılı olabileceği alanları belirlerken; mesleğiyle ilgili karar vermiş olanlar da o mesleğin kendine ne kadar uygun olup olmadığını test etme imkanı buluyor. 

Pişman olabileceğiniz mesleği seçmenizi engelliyor… 

Kariyer Testi’nin meslek seçiminde önemine dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Tercih ve Kariyer Danışmanı Uzm. Psikolojik Danışman Ece Tözeniş Kariyer Testi ile adayların ileride pişman olabilecekleri meslek ve alan seçiminin önüne de geçilmiş olduğunu söyledi. Tözeniş, “Her yıl üniversite sınavına giren aday sayısının yaklaşık yüzde 20’si daha önce üniversiteye yerleşmiş, bir üniversiteyi bitirmiş ya da üniversiteden kaydını sildirmiş öğrencilerden oluşuyor. Kişilik özelliklerimize, ilgilerimize, yeteneklerimize uygun olmayan meslek seçimleri sonucu pişmanlık yaşayan öğrenciler tekrardan sınava hazırlanarak kendileri için daha uygun olan bölümü bulmaya çalışıyorlar.” dedi. 

10 kişiden 6’sı ilk 5 tercihinden birine yerleşti!

Tözeniş; 2022 YKS’ye giren öğrencilerin sadece yüzde 59’unun ilk 5 tercihinden birine yerleştiğine dikkat çekerek, “Bu öğrenciler belki ilk sıralara kendi hayallerini yazdılar ya da yakın çevrelerinin hayallerini gerçekleştirdiler. Kalan yüzdelikteki öğrenciler ise belki istedikleri bölümlere yerleştiler ama belki de sadece bir üniversiteye kayıt olmak için  istemedikleri bölümleri yazdılar.” diyerek, içlerinde şüphe olan öğrencileri kariyer testine yönlendirdi.

Sonuçlar kariyer uzmanları ile online değerlendirilebiliyor

Üsküdar Üniversitesi Uzm. Psk. Dan. Ece Tözeniş , ‘Holland Meslek Tercihi Puanlama Cetveli’ olarak da bilinen Kariyer Testinin 90 sorudan oluştuğunu söyledi. Tözeniş, “Adayların sorulara verdiği ‘hoşlanırım’ ya da ‘hoşlanmam’ yanıtı adayların kişilik tipini ortaya çıkarıyor. ‘Gerçekçi’, ‘Araştırıcı’, ‘Artistik’, ‘Sosyal’, ‘Girişimci’ ve ‘Geleneksel’ olarak belirlenen tiplerin belirgin özelliklerinin öne çıktığı Kariyer Testi’nde bu tiplere uygun etkinlikler ve tipik meslekler anlatılıyor.” dedi. 

Tözeniş Kariyer Testi’ne https://uskudar.edu.tr/tr/kariyer-testi linkinden ulaşılabildiğini ve sonuçların Üsküdar Üniversitesi kariyer danışmanlarıyla online olarak da değerlendirilebildiğini sözlerine ekledi.

Tercih danışmanları kariyer testinin sonuçlarına göre yol gösteriyor

Üsküdar Üniversitesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da aday öğrencilere, aldıkları puanlara göre, doğru bölümleri tercih etmeleri için uzman rehberler eşliğinde hizmet verecek. Temmuz ayında gerçekleşmesi beklenen tercih tanıtım günleri kapsamında adaylar merak ettikleri her şeyi öğrenebiliyor, kariyer testinin sonuçlarını uzamanlarla birlikte yorumluyor ve akademik kadro ile bir araya gelebiliyor. 
MHAMHA

Etiketler